85% Response rate
Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer ac electromagnetic brake coil and ac brake coil.
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Voltage Rating | 415 V |
| Material | Iron |
| Current Rating | 2 A |
| Coil Power | 20 W |
| Brake Diameter | 175 mm |
| Voltage | 24V |
| Core Material | Soft Iron |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Coil Shape | Round |
| Duty Cycle | Continuous |
| Phase | 3 |
| Speed | 1440 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Voltage Rating | 415 V AC |
| Material | Iron |
| Capacity | 7.5 ton |
| Part Type | Motor |
| Coil Power | 8 W |
| Span | 35 m |
| Crane Capacity | 7.5 ton |
| Duty Cycle | Continuous |
| Crane Class | Class 2 |
| Lift Height | 9 m |
| Product Type | Crane Rail |
| Usage/Application | Overhead Cranes |
| Coil Type | AC Coil |
| Duty Class | Class IV |
| Brand Compatibility | shruti |
| Coil Bore Size | 8 mm |
| Phase | Three Phase |
| Crane Type | Double Girder |
| Protection Class | IP 54 |
| Hoist Speed | 3 m/min |
| Voltage | 415 V |
| Brand | Electromech |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Features | Twin Hoist |
Minimum order quantity: 1 Piece
Ramchandra Ji (Proprietor)
Shruti Engineering
45, Divine Industrial Park, Dhamatvan, Dascroi
Ahmedabad - 382435, Gujarat, India
