₹ 4232 / Piece Get Latest Price
| Power (HP) | 2 HP |
| Power | 1.5 KW |
| Speed (RPM) | 1440 RPM |
| Mounting Type | Foot Mounted (B3) |
| Brake Type | AC Brake |
| Phase | 3 |
| Speed | >14000 RPM |
| Motor Voltage | 440 |
| Duty | S4 |
| Frequency | 50HZ |
| Usage/Application | Hoist,Crane |
| Voltage | 440 |
| Brand | Shruti |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Specifications:
₹ 15400 / Piece Get Latest Price
| Power (HP) | 3 HP |
| Power | 3 KW |
| Speed (RPM) | 1440 RPM |
| Mounting Type | Face Mounted (B14) |
| Brake Type | AC Brake |
| Phase | Three Phase |
| Suitable For | Crane Hoist |
| Number Of Poles | 4 |
| Capacity | 3 Ton |
| Usage/Application | Crane Hoist |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 6800 / Number Get Latest Price
| Power (HP) | 7.5 HP |
| Phase | Three Phase |
| Brake Type | AC Brake |
| Mounting Type | Vertical and foot mounted |
| Speed | 1400 & 960 |
| No Of Poles | 4 |
| Speed (Rpm) | 1440 |
| Power (Watts or HP) | 1 |
| Motor Voltage | 440 |
| Motor Brand | Shruti |
| Power | <10 KW |
| Duty | S4 |
| Warranty | 1Year |
| Color | VIP Bule |
| Frequency | 50 |
| Capacity | 1 tan to 25 tan |
| Usage/Application | Industrial Crane and hoist and Material handling |
| Voltage | 440 |
| Brand | Shruti |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Number
₹ 8500 / Number Get Latest Price
| Motor Type | Brake Motor |
| Power Rating | 2 HP |
| Speed | 1440 |
| Mounting | Foot Mount |
| Duty Type | S4 Duty |
| Power | 440 |
| Voltage | 440 |
| Motor Voltage | 440 |
| No Of Poles | 4 |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Hoist,crane |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Number
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Power (HP) | 2 HP |
| Speed (RPM) | 1440 RPM |
| Type | AC |
| Mounting Type | Flange Mounted (B5) |
| Brake Type | AC Brake |
| Material | Casting, Copper, Stamping |
| Power | 440 |
| Speed | 1440 |
| Phase | Three Phase |
| Motor Voltage | 440 |
| No Of Poles | 4 |
| Brand | Shruti |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6500 / Number Get Latest Price
| Brake Type | Electromagnetic |
| Brake Torque | 40 Nm |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Rated Voltage | 415 V AC |
| Duty Type | S3 |
| Brake Lining | Asbestos Free |
| Power | 3 Phase |
| Speed | 1440 |
| Motor Voltage | 440 |
| No Of Poles | 4 |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Number
With rich industrial experience we are involved in offering an extensive range of Flange Mounted Brake Motor. We offer these motors in both single phase and three phase finish as per the requirements of our clients. Moreover, these have long life and are reliable, thus highly appreciated among our clients. These can be availed at industry leading prices.
Price range starts from 2016 to 10752 for .25hp to 15hp
Features:
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Motor Type | Brake Motor |
| Power Rating | 5 HP |
| Speed | 1440 |
| Duty | S4 |
| Power | 3 Phase |
| Mounting | Foot Mount |
| Duty Type | S4 Duty |
| Frame | 80 |
| Voltage | 415 V |
| Brand | Shruti |
| Motor Voltage | 440 |
| Phase | Three Phase |
| Warranty | 1Year |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
With rich industrial experience we are involved in offering an extensive range of Flange Mounted Brake Motor. We offer these motors in both single phase and three phase finish as per the requirements of our clients. Moreover, these have long life and are reliable, thus highly appreciated among our clients. These can be availed at industry leading prices.
Features:
₹ 9540 / Piece Get Latest Price
| Power (HP) | 2 HP |
| Speed (RPM) | 1440 RPM |
| Mounting Type | Flange Mounted (B5) |
| Brake Type | AC Brake |
| Power | 3 Phase |
| Speed | 1440 |
| Phase | Three Phase |
| Motor Voltage | 440 |
| No Of Poles | 4 |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are providing a wide range of Crane Brake Motor with spring applied Fail Safe Brake. These are highly demanded by our clients. The motors are specifically designed for liquid suit stops and recovering that are needed in cranes and lifts. Our range of motors is also used in material handling lifts, hoists, weirs, cranes, and
₹ 7200 / Number Get Latest Price
| Power (HP) | 2 HP |
| Brake torque | 60 Nm |
| Speed (RPM) | 1440 RPM |
| Voltage rating | 415 V AC |
| Usage/Application | Industrial |
| Disc diameter | 250 mm |
| Protection class | IP54 |
| Power | 440 |
| Speed | 1440 |
| Phase | Three Phase |
| Mounting type | Foot mounted |
| Brake type | AC fail safe |
| Voltage | 440 |
| No Of Poles | 4 |
Minimum order quantity: 1 Number
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Power (HP) | 3 HP |
| Speed (RPM) | 1440 RPM |
| Brake Type | AC Brake |
| Mounting Type | Vertical Motor |
| Phase | 3 |
| Speed | >14000 RPM |
| No Of Poles | 4 |
| Frame Size | 100 |
| Motor Voltage | 440 |
| Power | <10 KW |
| Frequency | 50 |
| Capacity | 5 Tan |
| Usage/Application | Industrial Crane,Hoist |
| Voltage | 440 |
| Brand | Shruti |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Power (HP) | 2 HP |
| Speed (RPM) | 1440 RPM |
| Type | AC |
| Mounting Type | Flange Mounted (B5) |
| Brake Type | AC Brake |
| Phase | 3 |
| Speed | >14000 RPM |
| Motor Voltage | 440 |
| Usage/Application | Hoist, crane |
| Voltage | 440 |
| Brand | Shruti |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Motor Type | Brake Motor |
| Power | 3.7 KW |
| Power Rating | 7.5 HP |
| Speed | 1440 |
| Duty | S4 |
| Mounting | Foot Mount |
| Duty Type | S4 Duty |
| Frame | 80 |
| Voltage | 415 V |
| Brand | Shruti |
| Motor Voltage | 440 |
| Phase | Three Phase |
| Packaging Type | Carton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6500 / Unit Get Latest Price
| Power (HP) | 10 HP |
| Power | 0.37 KW |
| Speed (RPM) | 1440 RPM |
| Brake Type | AC Brake |
| Mounting Type | Flanch Mounted |
| Phase | 3 |
| Speed | >14000 RPM |
| No Of Poles | 4 |
| Usage/Application | Industrial Crane |
| Voltage | 440 |
| Brand | Shruti |
With rich industrial experience we are involved in offering an extensive range of Flange Mounted Brake Motor. We offer these motors in both single phase and three phase finish as per the requirements of our clients. Moreover, these have long life and are reliable, thus highly appreciated among our clients. These can be availed at industry leading prices.
₹ 4700 / Number Get Latest Price
| Power (HP) | 2 HP |
| Power | 1 KW |
| Speed (RPM) | 1440 RPM |
| Mounting Type | Flange Mounted (B5) |
| Brake Type | AC Brake |
| Phase | 3 |
| Speed | >14000 RPM |
| No Of Poles | 4 |
| Usage/Application | Hoist,Crane |
| Voltage | 440 |
| Brand | Shruti |
Minimum order quantity: 1 Number
With rich industrial experience we are involved in offering an extensive range of Flange Mounted Brake Motor. We offer these motors in both single phase and three phase finish as per the requirements of our clients. Moreover, these have long life and are reliable, thus highly appreciated among our clients. These can be availed at industry leading prices.
Features:
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Power (HP) | 5 HP |
| Power | 1 KW |
| Mounting Type | Foot Mounted (B3) |
| Brake Type | AC Brake |
| Power (Watts or HP) | 1 |
| Phase | Three Phase |
| Motor Voltage | 440 |
| Speed (Rpm) | 1440 |
| Motor Brand | Shruti Engineering |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
With rich industrial experience we are involved in offering an extensive range of Foot Mounted Brake Motor. We offer these motors in both single phase and three phase finish as per the requirements of our clients. Moreover, these have long life and are reliable, thus highly appreciated among our clients. These can be availed at industry leading prices.
Features:
₹ 11200 / Piece Get Latest Price
| Power | 1.5 KW |
| Power (HP) | 10 HP |
| Speed (RPM) | 1440 RPM |
| Brake Torque | 2 Nm |
| Mounting Type | Flange Mounted (B5) |
| Brake Type | AC Brake |
| Rated Voltage | 415 V AC |
| Phase | Three Phase |
| Duty Type | S2 |
| Brake Lining | Organic |
| Number Of Poles | 4 |
| Suitable For | Crane Hoist |
| Duty | S4 |
| Warranty | 1 YEAR |
| IP Rating | 55 |
| Frequency | 50 HZ |
| Usage/Application | Crane Hoist |
| Efficiency | 50HZ |
| Brake | 190V |
| Pole | 4 |
| Frames | 80 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 15250 / Piece Get Latest Price
| Power (HP) | 3 HP |
| Power | 1.5 KW |
| Speed (RPM) | 1440 RPM |
| Mounting Type | Foot Mounted (B3) |
| Brake Type | AC Brake |
| Phase | Three Phase |
| Suitable For | CRANE, INDUSTRY |
| Body Enclosure | C.I |
| Electromagnetic Brake Voltage Or Frequency Or Current Or Input | 190 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12600 / Piece Get Latest Price
| Brake Type | Electromagnetic |
| Brake Torque | 40 Nm |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Duty | S4 |
| Speed | 1440 |
| Rated Voltage | 415 V AC |
| Duty Type | S3 |
| Frame | 90 |
| Brake Lining | Asbestos Free |
| Motor Voltage | 440 |
| Phase | Three Phase |
| Power | 440 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Brake Type | Electromechanical |
| Power | 7.5 KW |
| Brake Torque | 4 Nm |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Rated Voltage | 190 V DC |
| Duty Type | S3 |
| Brake Lining | Organic |
| Number Of Poles | 4 |
| DC Brake | AC BRAKE |
| Shape | FOOT |
| Duty | S4 |
| Material | CAST IRON |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5800 / Piece Get Latest Price
| Motor Type | Squirrel Cage |
| Power | 1.5 KW |
| Power Rating | 1 HP |
| Speed | 1440 rpm |
| Mounting | Foot Mount |
| Duty Type | S4 Duty |
| Voltage | 415 V |
| Material | Iron |
| Product Type | Gravity |
| Usage/Application | Overhead Cranes |
| Country of Origin | Made in India |
AC Brake Coil is a crucial component used in electromagnetic AC brake systems. It is designed to create the magnetic field required for brake activation. When an AC voltage is supplied to the coil, it generates electromagnetic force that releases the brake, allowing the motor shaft to rotate freely. When power is cut off, the magnetic field collapses and the brake engages instantly.
Ramchandra Ji (Proprietor)
Shruti Engineering
45, Divine Industrial Park, Dhamatvan, Dascroi
Ahmedabad - 382435, Gujarat, India