Providing you the best range of brake drum with coupling, gear brake drum coupling in chennai, gear brake drum coupling insimoga and high performance brake drum with effective & timely delivery.
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Drum Diameter | 200 mm (8 in) |
| Coupling Type | Pin Bush |
| Size | 3/4 inch |
| Max Bore Diameter | 30 mm |
| Brand | Shruti |
| Material | Cast Iron |
| Type | Brake Drum Coupling |
| Customisation | Not Customised |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6270 / Piece Get Latest Price
| Drum Diameter | 150 mm (6 in) |
| Coupling Type | Geared |
| Max Bore Diameter | 55 mm |
| Brand | ANI Gears |
| Material | Cast Iron |
| Shape | round |
| Type | Gear Coupling |
| Customisation | Not Customised |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6270 / Piece Get Latest Price
| Drum Diameter | 200 mm (8 in) |
| Coupling Type | Geared |
| Max Bore Diameter | 75 mm |
| Brand | shruti |
| Material | Cast Iron |
| Shape | ROUND |
| Customisation | Not Customised |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Drum diameter | 300 mm |
| Drum width | 100 mm |
| Bore diameter | 35 mm |
| Material | Cast Iron |
| Drum material | Cast steel |
| Suitable brake | Hydraulic brake |
| Mounting type | Splined bore |
| Brand/Manufacturer | shruti |
| Color | Golden |
| Packaging Type | Carton |
A High Performance Brake Drum is a precision-engineered braking component designed to deliver smooth, reliable, and powerful braking performance in heavy-duty industrial and material handling applications. Manufactured from high-grade cast iron or steel, this brake drum ensures excellent strength, wear resistance, and heat dissipation, providing long-lasting performance under continuous operation.
It is ideal for use in electro-hydraulic and electromagnetic brake systems, offering accurate torque transmission, low noise, and maintenance-free operation. Built to meet demanding industrial standards, this drum ensures safe and consistent braking in all working conditions.
Ramchandra Ji (Proprietor)
Shruti Engineering
45, Divine Industrial Park, Dhamatvan, Dascroi
Ahmedabad - 382435, Gujarat, India