Offering you a complete choice of products which include ac electro magnetic disk brake model190x, ac electro magnetic disk brake model190, ac electromagnetic disk brake model 290, ac electro magnetic disk brake model 140, ac electro magnetic disk brake model 150 and ac electro magnetic disk brake model235.
₹ 5834 / Piece Get Latest Price
| Brake torque | 60 Nm |
| Mounting type | Foot mounted |
| Voltage rating | 415 V AC |
| Brake type | AC fail safe |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Disc diameter | 250 mm |
| Protection class | IP55 |
| Brake Disc Thickness | 15 |
| Phase | 3 |
| Power | 5 HP |
| Speed | 1440 RPM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Ideal Vehicle Type | Hoist |
| Material | Mild steel |
| Packaging Type | Cartoon |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Brand | Shruti |
| Phase | 3 OR 1 |
TORQUE : 4.4 KGM
FRAME SIZE 112
MOTOR 5 HP
6 COIL
₹ 4837 / Piece Get Latest Price
| Brake torque | 100 Nm |
| Material | Iron |
| Mounting type | Foot mounted |
| Voltage rating | 415 V AC |
| Brake type | AC fail safe |
| Disc diameter | 250 mm |
| Protection class | IP55 |
| Brake Disc Thickness | 15 |
| Phase | 3 |
| Power | 3 HP |
| Speed | 1440/960/2800 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Ideal Vehicle Type | Hoist |
| Material | Mild steel |
| Packaging Type | Cartoon |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Brand | Shruti |
| Phase | 3 OR 1 |
TORQUE : 2.5 KGM
FRAME SIZE 100
MOTOR 3 hp
6 COIL
₹ 11058 / Piece Get Latest Price
| Brake torque | 60 Nm |
| Material | Iron |
| Mounting type | Foot mounted |
| Voltage rating | 415 V AC |
| Brake type | AC fail safe |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Disc diameter | 250 mm |
| Protection class | IP55 |
| Brake Disc Thickness | 15 |
| Phase | 3 |
| Power | 10 HP -12 HP |
| Speed | 960-1440 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our reputed firm is involved in offering a broad range of Industrial Electro Magnetic Brake. Offered product is available in several sizes and designs. These brakes are made in consideration of the requirements of the customers. Before delivering, this product is examined on several parameters in order to provide the best Electromagnetic Brakes For BRAKE MOTORS 415-440 V
| Ideal Vehicle Type | Hoist |
| Material | Mild steel |
| Packaging Type | Cartoon |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Brand | Shruti |
| Phase | 3 OR 1 |
TORQUE : 12 KGM
FRAME SIZE 160 L
MOTOR 10 HP – 12.5 HP
9 COIL
₹ 2764 / Piece Get Latest Price
| Brake torque | 60 Nm |
| Material | Iron |
| Mounting type | Foot mounted |
| Voltage rating | 415 V AC |
| Brake type | AC fail safe |
| Disc diameter | 250 mm |
| Protection class | IP55 |
| Brake Disc Thickness | 15 |
| Phase | 3 |
| Power | 0.75 HP |
| Speed | 1440 RPM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
deal Vehicle Type Hoist
Material Mild steel
Packaging Type Cartoon
Usage/Application Brake Motors
Brand Shruti
Phase 3 OR 1
TORQUE :0.6 KGM
FRAME SIZE 71
MOTOR HP 0.75 HP
₹ 3150 / Piece Get Latest Price
| Brake torque | 60 Nm |
| Material | Iron |
| Mounting type | Foot mounted |
| Voltage rating | 415 V AC |
| Brake type | AC fail safe |
| Disc diameter | 80 mm |
| Protection class | IP54 |
| Brake Disc Thickness | 15 |
| Phase | 3 |
| Power | 1 HP -1.5 HP |
| Speed | 1440 RPM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our reputed firm is involved in offering a broad range of Industrial Electro Magnetic Brake. Offered product is available in several sizes and designs. These brakes are made in consideration of the requirements of the customers. Before delivering, this product is examined on several parameters in order to provide the best Electromagnetic Brakes For BRAKE MOTORS 415-440 V
| Ideal Vehicle Type | Hoist |
| Material | Mild steel |
| Packaging Type | Cartoon |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Brand | Shruti |
| Phase | 3 OR 1 |
TORQUE : 1.1KGM
FRAME SIZE 80
MOTOR HP1 hp – 1.5 hp
3 COIL
₹ 6450 / Piece Get Latest Price
| Brake torque | 100 Nm |
| Material | Iron |
| Mounting type | Foot mounted |
| Voltage rating | 415 V AC |
| Brake type | AC fail safe |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Disc diameter | 250 mm |
| Protection class | IP65 |
| Brake Disc Thickness | 15 |
| Phase | 3 |
| Power | 5 HP -7.5 HP |
| Speed | 1440 RPM / 960 RPM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our reputed firm is involved in offering a broad range of Industrial Electro Magnetic Brake. Offered product is available in several sizes and designs. These brakes are made in consideration of the requirements of the customers. Before delivering, this product is examined on several parameters in order to provide the best Electromagnetic Brakes For BRAKE MOTORS 415-440 V
| Ideal Vehicle Type | Hoist |
| Material | Mild steel |
| Packaging Type | Cartoon |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Brand | Shruti |
| Phase | 3 OR 1 |
TORQUE : 4.5 KGM
FRAME SIZE 132
MOTOR 5 HP – 7.5 HP
9 COIL
₹ 7372 / Piece Get Latest Price
| Brake torque | 100 Nm |
| Material | Iron |
| Mounting type | Flange mounted |
| Voltage rating | 415 V AC |
| Brake type | AC fail safe |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Disc diameter | 300 mm |
| Protection class | IP55 |
| Brake Disc Thickness | 15 |
| Phase | 3 |
| Power | 7.50- 10 HP |
| Speed | 1440 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our reputed firm is involved in offering a broad range of Industrial Electro Magnetic Brake. Offered product is available in several sizes and designs. These brakes are made in consideration of the requirements of the customers. Before delivering, this product is examined on several parameters in order to provide the best Electromagnetic Brakes For BRAKE MOTORS 415-440 V
| Ideal Vehicle Type | Hoist |
| Material | Mild steel |
| Packaging Type | Cartoon |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Brand | Shruti |
| Phase | 3 OR 1 |
TORQUE : 6 KGM
FRAME SIZE 132 L
MOTOR 7.5 HP – 10 HP
9 COIL
₹ 12567 / Piece Get Latest Price
| Brake torque | 100 Nm |
| Mounting type | Frame mounted |
| Voltage rating | 415 V AC |
| Brake type | AC fail safe |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Disc diameter | 250 mm |
| Protection class | IP54 |
| Brake Disc Thickness | 15 |
| Phase | 3 |
| Power | 12 - 15 HP |
| Speed | 960-1440 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our reputed firm is involved in offering a broad range of Industrial Electro Magnetic Brake. Offered product is available in several sizes and designs. These brakes are made in consideration of the requirements of the customers. Before delivering, this product is examined on several parameters in order to provide the best Electromagnetic Brakes For BRAKE MOTORS 415-440 V
| Ideal Vehicle Type | Hoist |
| Material | Mild steel |
| Packaging Type | Cartoon |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Brand | Shruti |
| Phase | 3 OR 1 |
TORQUE : 14 KGM
FRAME SIZE 160
MOTOR 12 HP – 15 HP
9 COIL
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Brake torque | 160 Nm |
| Brake size | 160 mm |
| Voltage rating | 415 V AC |
| Coil voltage | 415 V AC |
| Mounting type | Foot mounted |
| Brake type | DC fail safe |
| Disc diameter | 250 mm |
| Protection class | IP55 |
| Application motion | CT brake |
| Duty cycle | Continuous |
| Brand | SHRUTI ENGINEERING |
| Frequency | 50HZ |
| Phase | 3 |
| Voltage | 415 |
| Material | Iron |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2535 / Piece Get Latest Price
| Brake torque | 100 Nm |
| Material | Iron |
| Mounting type | Frame mounted |
| Voltage rating | 415 V AC |
| Brake type | AC fail safe |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Disc diameter | 125 mm |
| Protection class | IP55 |
| Brake Disc Thickness | 10 |
| Phase | 3 |
| Power | 0.25 HP -0.5 HP |
| Speed | 1440 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Ideal Vehicle Type Hoist
Material Mild steel
Packaging Type Cartoon
Usage/Application Brake Motors
Brand Shruti
Phase 3
TORQUE :0.2 KGM
FRAME SIZE 63
MOTOR HP 0.25 -0.5 HP
₹ 3762 / Piece Get Latest Price
| Brake torque | 100 Nm |
| Material | Iron |
| Mounting type | Face mounted |
| Voltage rating | 415 V AC |
| Brake type | Multi disc |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Disc diameter | 250 mm |
| Protection class | IP55 |
| Brake Disc Thickness | 15 |
| Phase | 3 |
| Power | 2 HP |
| Speed | 1440 RPM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
| deal Vehicle Type | Hoist |
| Material | Mild steel |
| Packaging Type | Cartoon |
| Usage/Application | Brake Motors |
| Brand | Shruti |
| Phase | 3 OR 1 |
TORQUE : 2.2 KGM
FRAME SIZE 90
MOTOR HP 2 HP
3 COIL
Ramchandra Ji (Proprietor)
Shruti Engineering
45, Divine Industrial Park, Dhamatvan, Dascroi
Ahmedabad - 382435, Gujarat, India