85% Response rate
Manufacturer of a wide range of products which include ac brake coil in mumbai and solenoid coil.
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Voltage Rating | 415 V |
| Current Rating | 0.5 A |
| Coil Power | 5 W |
| Power Source | AC |
| Coil Shape | Round |
| Insulation Class | Class A |
| Winding Material | Copper |
| Surface Finish | COPPER |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2950 / Piece Get Latest Price
| Coil Voltage | 24 V DC |
| Usage/Application | For Electronic Use |
| Coil Power | 20 W |
| Coil Type | AC Coil |
| Power Source | AC |
| Voltage | 415 |
| Bore Size | 25 mm |
| Protection Class | IP 54 |
| Application | Pneumatic Valve |
| Brand | SHRUTI ENGINEERING |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Ramchandra Ji (Proprietor)
Shruti Engineering
45, Divine Industrial Park, Dhamatvan, Dascroi
Ahmedabad - 382435, Gujarat, India
